Parot K5

Parot K5 Elektrostatik Aktif Paratoner

Aktif paratoner nedir? Aktif paratonerler radyoaktif paratonerlere alternatif olarak yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Radyoaktif paratonerlerin yasaklanmasıyla aktif paratonerler dünya çapında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Aktif paratonerlerde en önemli etken koruma yarıçapıdır. Koruma yarıçapı, seviye hesabı ve ürünün ∆T değerine bağlıdır.

Elektrostatik paratonerlerin türleri ve şekilleri değişiktir. Etkili bir koruma alanı meydana getirerek yıldırımdan korunmayı sağlarlar.

Elektrostatik paratonerin çalışma prensibi o anki havanın yüklerine göre elektrik alan şiddetinin arttırılmasına dayanır. Böylece negatif yada pozitif yıldırım çeşitlerine karşı koruma sağlamış olmaktadır. Yıldırım yeryüzü ile birleşmeden önce yakalayarak deşarjı güvenli bir biçimde toprağa aktarmaktadır. Değişik yapılış teknikleri olan aktif paratonerlerin, etkili bir koruma alanları vardır. Ülkelerin ISO standartlarına göre 25 yıl teminatları vardır.

Firmamız tarafından üretilen aktif paratonerler yakalama ucu bronz alaşımdan, sivriltilmiş, iyon jeneratörü bölümü ile ark noktası arasında emniyetli bir açıklık meydana getirilecek şekilde imalatı yapılmaktadır. Atmosferik korozyona karşı dayanıklı, paslanmaz olan bu malzeme ayrıca yakalama başlığının estetikliği açısından krom ile kaplanmıştır.

İyon jeneratörü ile çalışan küre şeklinde metal bir koruyucu ve bunun içindeki donanımla oluşturulan aktif paratonerlerimizde ise, krom ile kaplanmış küre koruyucunun çevresinde, yıldırımlı havalarda atmosferik alan ile etkileşerek başlığın içindeki donanım ile yakalama çubuğu çevresinde çok yüksek bir iyonlaştırma akımı oluşturan bir disk vardır. Küre şeklindeki koruyucu içerisindeki devreler yıldırımın darbe etkisine karşı çok güvenli olarak korunmuş olup ayrıca su geçirmezlik sağlanmıştır. Başlığın küre şeklindeki yapısı en büyük yıldırım akımının bile rahatlıkla, topraklama iletken bağlantı noktasına taşınmasını sağlar.

Erken akış uyarılı elektrostatik aktif bir paratoner olan Parot-K5 içindeki darbe gerilimi üreticisi ile havada fırtınadan dolayı oluşan elektriksel alanı 10-20 kV/m değerinde yükseldiğinde gerekli enerjiyi, yıldırımı oluşturan elektriksel alandan alarak belirli bir frekans ve genlikte bir uyarı akımı üretir. Bu akım korunacak yüzeyden yıldırımı meydana getiren elektriksel alana doğru bir yol oluşturur. Yıldırımın kontrollü bir biçimde bu yol üzerinden akarak toprağa aktarılması sağlanır. Parot-K5 Aktif paratoner korunacak yapının yükseğinde daha geniş çaplı bir koruma alanı yaratır ve tepe noktasında yıldırımı yakalar. Hızlandırıcı çubuğu, darbe gerilim üreteci ve yapısıyla yüksek yıldırım akımlarını iniş ve topraklama tesisatı yoluyla zararsız ve güvenle bertaraf edebilecek şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir.

Belgeler

1) ISO 9001 : 2000 Kalite Yönetim Belgesi.

2) TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistem Belgesi.

3) ODTÜ Test Belgesi (ODTÜ'den 2007 yılı NFC17-102 (Appendix C) standardına göre,testini başarıyla geçmiş olduğuna dair belge)

Garanti

Firmamız tarafından üretilen paratönerlerimiz 25 yıl garanti kapsamındadır.

© Copyright 2016 Alptrafo.com.tr | Tüm Hakları Saklıdır.